FOTONÁVOD NA JARNÍ SUKÝNKU:
Šila jsem tuto sukýnku pro naší skoro čtyřletou dcerku Kačenku (velikost 98-104), ale na internetu jsem objevila tak mazanou radu na to, jak šít tenhle typ sukýnek, že si můžete střih krásně upravit a ušít jakoukoliv velikost. Je na konci návodu ;o)
1) Kupodivu mi skoro nejvíc práce dalo to, abych vybrala kombinaci barev a vzorů, které by se na takovou sukýnku hodily. No, nechala jsem si od Kačky poradit a nakonec jsme spolu vybraly tyhle tři látky. Zelenou na sed sukně, bíložlutou s kvítky na hlavní volán a žlutozelenou pruhovanou na spodní kanýr.
2) Začala jsem tím, že jsem entlovacím stehem začistila spodní lem látky, ze které jsem se chystala ušít spodní kanýr. Ten jsem pak ještě přišila k rubu látky, aby byl krásně začištěný a nikde se netřepil.
Lem na opačné straně tohoto kanýru jsem zatím nezačišťovala, ale 1 cm od okraje jsem ho prošila rovným stehem s nejdelším možným rozpětím délky stehu - to aby se dalo dobře řasit látku.
POZOR! - když chceme řasit, nikdy nezapošíváme na stroji a necháme oba konce nití volně. Pak jednu z nití chytneme mezi prsty a snažíme se jí jakoby vytáhnout a tím se látka posouvá a řasí. Tohle je trochu piplačka, hlavně proto, že musíme dávat pozor, aby se nit nepřetrhla.
3) Kanýr si nařasíme natolik, aby délkou přesně odpovídal látce, ze které je hlavní volán. Na obou koncích nití uděláme uzlíky a celý kanýr přišpendlíme hostě ke druhé látce líc na líc, jak je na fotce.
4) Přišijeme ho hustým stehem ke druhé látce a dbáme na to, aby se kanýr řasil na všech místech přibližně stejně. Pozor na to, aby se třeba při šití látka neřasila sama víc než je třeba.
5) Teď přijde na řadu hlavní volán. Na jedné straně už má tedy přišitý spodní kanýr, a tak ho na druhé straně po celé délce prošijeme zase co nejdelším stehem 1 cm od okraje. Opatrně nařasíme a tentokrát na délku sedla.
6) Nařasený okraj volánu hustě přišpendlíme k sedu sukýnky a prošijeme. Na začištění jsem použila cik-cak nůžky, se kterými se takhle nařasené látky začišťují podle mě nejlíp - pokud tedy nechcete mít všechno začištěné entlovacím stehem. To záleží na vás.
7) Nakonec začistíme entlem vrchní lem sukně, ohneme ho a ušijeme tunýlek na gumu, kterou do pasu chceme dát. Pak už jen stačí zapošít ručně zbylý otvor v místě, kde se tunýlek sejde poté, co sešijeme naruby boční šev sukně.
Takhle vypadá v konečné podobě:
No a tady je ten slíbený fígl z internetu na výpočet toho, jak mají být pruhy patrové/kanýrové sukně dlouhé, aby řasení krásně vyšlo:
|
|